Piękno i żywioły

Po upalnej wiośnie pierwsze letnie dni przypominają bardziej jesień. Deszcze, wiatry i ochłodzenie budzą mieszane uczucia. Z jednej strony, susza i upał doskwierały parkowej roślinności i faunie. Z drugiej zaś, porywiste wiatry poczyniły niemałe straty. Ofiarą nawałnicy padł jeden z wilanowskich pomników przyrody – wiekowa, blisko 180-letnia lipa drobnolistna. Zmiana warunków pogodowych spowodowała jednak, iż możemy cieszyć oczy intensywnością zieleni. Letnie nasadzenia raz po raz zraszane deszczem zachwycają swoją obfitością i bujnością. Co nowego zobaczyć można w wilanowskich ogrodach? Kolejna odsłona ogrodowej wystawy czasowej to symboliczna opowieść o historii zarówno miejsca, jak i sztuki ogrodowej, to różnorodność odmian, form, kształtów, niezwykłe kompozycje barwne i zadziwiające gatunki.


Pełne kwiatów donice zdobią prowadzącą do parku pergolę. Lecz nie tylko kwiaty witają gości ogrodów. Niemal czarnolistny wilec ziemniaczany wzbogaca kwietne kompozycje i sugeruje, że zarówno liście, jak i purpura stanowią istotny element letniej ekspozycji.


Begonia boliwijska nieopodal pergoli.


W ogrodzie przy północnym skrzydle pałacu zobaczyć można przede wszystkim kompozycje zdominowane przez róż, purpurę, fiolet, srebro i biel. Okazałe kwiatowe kobierce utworzone zostały z mieszanki odmian niecierpków i szałwii omączonej.


Na tyłach Oranżerii podziwiać można niezwykły klomb stworzony wyłącznie z ziół i warzyw. Niegdyś rośliny użytkowe uprawiano w ogrodach bezpośredniej bliskości wilanowskiego pałacu.


Lilie, dalie i cosmosy zdobią rabaty w ogrodzie przy Oranżerii. Ceramiczne wazy obsadzone zostały pelargoniami.


W wielu miejscach ogrodów, również na niezwykle ozdobnej i pełnej różnorodnych roślin rabacie znajdującej się przed wejściem do Oranżerii, zobaczyć można lilie, które wkrótce rozwiną swoje okazałe kwiaty. Tego roku w królewskich ogrodach rozkwitną setki tych niezwykłej urody roślin.


Oprócz kwiatów istotnym elementem roślinnych kompozycji są w tym roku liście. Klomby w północnym parku krajobrazowym dają możliwość podziwiania różnorodności ich kształtów i kolorów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s