W stronę słońca

Lato w pełni. Ci, którzy zaplanowali czas wolny na przełom lipca i sierpnia, cieszyć się mogą piękną, słoneczną pogodą. W ogrodach wilanowskich oczy odwiedzających radują dodatkowo słoneczne kwiaty. Słoneczniki bujnie rozkwitły na rabatach przy Oranżerii. Wraz z innymi kwiatami, między innymi żeniszkami, aksamitkami, begoniami, pelargoniami, niecierpkami, lwimi paszczami, stanowią pożytek dla zapylaczy. Pszczoły, trzmiele i inne owady zapylające szczególnie łatwo zaobserwować właśnie na kwiatach słoneczników. Czym jednak jest kwiat słonecznika? Bynajmniej nie jest to tylko brązowy środek z żółtymi płatkami, co to, to nie. Kwiaty słonecznika są zróżnicowane i wspólnie tworzą to, co kwiatem się wydaje, czyli tak zwany kwiatostan typu koszyczek. W obrębie kwiatostanu mamy więc drobne kwiaty rurkowate – umieszczone wewnątrz, i duże kwiaty języczkowe występujące na brzegu.


Rabata przy Oranżerii


Zbierająca pyłek pszczoła


Pełna harmonia – pszczoła i trzmiel pracujące pospołu na słonecznikowym kwiatostanie

Jednak nie tylko słoneczniki zasługują na miano słonecznych kwiatów. Choć nie jest to może oczywiste, słońce znajduje się również w nazwie filetowo kwitnących heliotropów. „Helios” oznacza słońce, tropizm to reakcja ruchowa roślin na bodziec zewnętrzny, czyli heliotrop to roślina reagująca na słońce, zmieniająca ułożenie swoich kwiatów w zależności od położenia słońca, podążająca w stronę słońca.


Heliotropy zobaczyć można na wielu rabatach w ogrodach wilanowskich. Szczególnie okazale prezentują się na klombach nieopodal Gaju Akademosa.

Czy to żółty jak słońce słonecznik, czy podążający za słońcem heliotrop tak samo mocno przyciągają do siebie owady zapylające.


Pszczoła na heliotropie


Rusałka pawik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s