Październikowe obserwacje ptaków w ogrodach

W ogrodach wilanowskich zawsze dzieje się coś ciekawego. Październik to dobry czas, by obserwować zmiany w przyrodzie związane ze zbliżającą się zimą – przebarwianie się liści, jesienną migrację ptaków i owadów. W pierwszy weekend października co roku celebrujemy Europejskie Dni Ptaków. Krajowe obchody tego święta koordynowane są przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Wydarzenie to zbiega się z warsztatami przyrodniczymi orgaznizowanymi w przypałacowych ogrodach w ramach programu „Cztery pory roku w ogrodach wilanowskich”. W tym roku motywami przewodnimi spotkania był ptasi wzrok i to, jak świat wygląda z góry. Podczas spotkania między innymi analizowaliśmy mapy i zdjęcia satelitarne przedstawiające trasę migracji bocianów. Można było dowiedzieć się na przykład: czym są tajemnicze zielone kręgi na Saharze, jak przedstawia się na mapie góry, jak wyglądają chmury na zdjęciach satelitarnych i spieniona rzeczna woda, którędy niegdyś płynęły rzeki, których bieg został zmieniony, oraz zobaczyć, jak zmienia się powierzchnia niektórych jezior. W związku z Europejskimi Dniami Ptaków gości ogrodów zaprosiliśmy do wspólnego obserwowania skrzydlatych mieszkańców Jeziora Wilanowskiego.

stanowisko-obserwacyjne-nad-jeziorem-wilanowskim-fot-julia-dobrzanska
Punkt obserwacyjny nad Jeziorem Wilanowskim zorganizowany z okazji Europejskich Dni Ptaków.

materialy-edukacyjne-fot-julia-dobrzanska
Na stanowisku ornitologicznym można było dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z jesienną migracją ptaków, w tym celu przygotowaliśmy różne pomoce edukacyjne.

trasy-migracji-ptakow-poznajemy-np-metoda-obraczkowania-fot-julia-dobrzanska
Trasy migracji ptaków poznajemy, między innymi prowadząc badania metodą obrączkowania ptaków – na zdjęciu różne obrączki na różne ptasie nogi.

obserwujemy-ptaki-jeziora-wilanowskiego-fot-julia-dobrzanska

obserwacje-ptakow-przez-lunete
Prowadzący spotkanie edukatorzy w czasie obserwacji.

2.10 stanowisko ornitologiczne w ogrodach wilanowskich odwiedziła ponad setka gości. Dziękujemy za wspólne obserwacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s