Dwa miesiące wakacji – lipiec i sierpień – uczniom mijają bardzo szybko. Jednak w przyrodzie w tym okresie zachodzi wiele różnorodnych zmian. Lipiec to przede wszystkim czas zieleni, w sierpniu zaś zaczynają pojawiać się także inne, przykuwające uwagę kolory. Nie jest to jeszcze feeria jesiennych barw, ale dojrzewające na drzewach i krzewach owoce wzbogacają otaczający nas krajobraz. W czasie spaceru warto przyjrzeć się owocującym roślinom. Tak jak po kształcie liści, tak i po owocach można rozpoznawać różne gatunki. To, co okrywa nasiona, może być suche lub mięsiste, owoce różnią się także kolorem i kształtem, niektóre są pojedyncze, innych jest wiele.
W ogrodach wilanowskich zobaczyć można ich niezwykły wybór, na poniższych fotografiach zaprezentowane zostały tylko niektóre z nich.
Ciemne, błyszczące i okrągłe są owoce bzu czarnego.
Na czarno owocuje także dereń świdwa. Na gałązce jest jednak mniej owoców i nie zwieszają się one jak u bzu czarnego.
Okrągłe owoce ma również lipa, są one jednak jasnożółte i suche.
Na gałązkach buka wypatrzeć można brązową bukiew – orzeszki ukryte w pokrytych wyrostkami okrywach.
W sierpniu na klonie pospolitym widać liczne zielone skrzydlaki.
Mięsiste, czerwone i błyszczące są owoce głogu.
Jedne z najbardziej oryginalnych owoców ma trzmielina pospolita. Widoczne na zdjęciu różowe torebki niedługo pękną i ukażą otaczające nasiona pomarańczowe osnówki.
Czym jeszcze różnią się lipiec i sierpień? W świecie ptaków zaczyna się właśnie wielka jesienna wędrówka, owocujące drzewa i krzewy to dla niektórych z nich świetne źródło pożywienia.