Nowości

Ogrody zmieniają się przez cały rok. Jedne kwiaty zakwitają, inne przekwitają. Rozwijają się pąki drzew, zazieleniają korony, pojawiają owoce, przebarwiają liście, a następnie opadają one na ziemię. Ptaki przylatują z zimowisk, ich młode wykluwają się, opuszczają gniazda, pokracznie skaczą po ziemi i gałęziach, aż wyrosną im odpowiednie, umożliwiające lot pióra. W ogrodach także zmienia się wystrój. Niektóre elementy pojawiają się lub znikają na stałe, inne tak jak natura podlegają cyklicznym przemianom. Tegoroczny maj w ogrodach obfitował w liczne przemiany ogrodowe.

Od niedawna, spacerując po tarasie górnym, ogrodzie północnym i Ogrodzie Różanym, można podziwiać drzewka pomarańczowe i cytrynowe posadzone w nowych, dębowych pojemnikach pomalowanych w białe i zielone pasy. Jest to nawiązanie do obrazu Canaletta z 1776 r. przedstawiającego dokładnie taką dekorację ogrodu za pałacem. Rośliny – 34 drzewa pomarańczowe i 4 drzewka cytrynowe – przybyły do Wilanowa z Sycylii. Posadzone zostały w specjalistycznym, sprowadzonym z Toskanii podłożu, by zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu i rozwoju. Kolejna dostawa z Sycylii przybędzie do wilanowskich ogrodów już niedługo.

Donica w Ogrodzie Różanym. Fot. Julia Dobrzańska

Donice pod pałacem. Fot. Julia Dobrzańska

Dodatkowo w minionych tygodniach na terenie ogrodów wilanowskich posadzonych zostało blisko 300 krzewów róż, w tym także piennych, które po dłuższej nieobecności powróciły do Ogrodu Różanego. Wiele z nich już się rozwinęło i oczarowują nie tylko pięknymi barwami, ale też zapachem. Również w Ogrodzie Różanym w misach na trójnogach zostały wykonane sezonowe nasadzenia roślin, których dobór podyktowany został składem gatunkowym rozpoznanym na kadrach przedwojennego filmu.

Roża pienna. Fot. Julia Dobrzańska

Ogród różany. Fot. Julia Dobrzańska

Wazy na trójnogu. Fot. Julia Dobrzańska

W północnej części ogrodów na gości czeka także wiele niespodzianek. Tak jak w Ogrodzie Różanym, rozkwitają tu róże posadzone w nowym rosarium na stoku przy zatoce.

Róże. Fot. Julia Dobrzańska

Nieopodal Kolumny z Orłem przygotowany został nowy klomb kwiatowy. Według planów zostanie on udekorowany kopiami ozdobnych bordiur ceramicznych, takimi, jakie w XIX wieku znajdowały się na terenie ogrodów.

Klomb. Fot. Julia Dobrzańska

Klomb i kolumna. Fot. Julia Dobrzańska

Na koniec tej prezentacji nowości ogrodowych nie można nie wspomnieć o Małym Trytonie, który od niedawna ponownie zdobi ogrodową fontannę przy północnym skrzydle pałacu.

Mały Tryton. Fot. Julia Dobrzańska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s