Małe, większe i największe…

…pisklęta. W ptasim świecie przyszła pora na wielkie wykluwanie. W różnych dziuplach, szczelinach, misternych gniazdach i tych nieco mniej misternych wykluwają się ptasie młode. Rodzice mają teraz pełne „ręce”… może lepiej powiedzieć – dzioby – roboty. Maluchy trzeba wykarmić, ogrzać, dopilnować. Szczególnej uwagi wymagają te, które zaczynają uczyć się latać i prędzej czy później opuszczą rodzinne gniazdo. Mimo że pewne siebie, przez jakiś czas będą jeszcze potrzebowały opieki rodziców. Czasem jednak zdarza się, że z gniazda wypadnie ptak zupełnie nieporadny, ledwo opierzony, tylko z kępkami puchu, zamkniętymi oczami, o kosmicznym wyglądzie, żółtodziób. Co począć z takim pisklakiem, gdy natrafimy na niego w parku? No właśnie, jeśli chcemy pomagać ptakom, musimy zapamiętać ważną zasadę. Jeśli pisklę jest duże, aktywnie się przemieszcza, podskakuje, próbuje podlatywać, ma już częściowo wykształcone pióra, wtedy lepiej je pozostawić tam, gdzie je spotkaliśmy. Rodzice zapewne są w okolicy i zajmują się malcem. Można spróbować nakierować takiego podlota w stronę najbliższych krzewów, w miejsce, gdzie nie będzie się rzucał w oczy kotom i innym drapieżnikom. Jeśli zaś malec jest zupełnie nieporadny, trzeba sprawdzić, czy w okolicy nie widać gniazda, z którego mógł wypaść. Może uda się zwrócić go do rodzinnego domu. Jeśli nie widzimy gniazda, dobrze jest skontaktować się z Ptasim Azylem, który mieści się w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Tam uzyskamy fachową poradę, jak powinniśmy zareagować w konkretnej sytuacji.

szpak

W minionym tygodniu w wilanowskich ogrodach mieliśmy kilka spotkań z młodymi ptakami. Ten młody szpak nie potrzebował naszej pomocy.

pisklak

Ta kruszyna miała za to dużo szczęścia. Spacerująca po parku młodzież znalazła to pisklę na środku alejki. Nigdzie w pobliżu nie było widać gniazda. Pisklę zostało zaniesione na muzealną wartownię. Pracownicy muzeum zawieźli je następnie do Ptasiego Azylu w warszawskim ZOO.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s