Wehikuł czasu

Są takie rośliny, które nieodparcie przywołują skojarzenia z czasami prehistorycznymi. Wśród nich znajdują się z pewnością paprocie. Chyba każdy, patrząc na nie, przypomina sobie ilustracje ze szkolnych podręczników przedstawiające florę karbońską, z ogromnymi paprociami, w tym również takimi o pokroju drzewiastym.

Paprocie są szczególnie piękne wiosną, gdy wybijają z ziemi zwiniętymi w kształt pastorału liśćmi. W ogrodach wilanowskich można zobaczyć pokaźnych rozmiarów paprociowy łan nad stawem w południowej części parku.

Paprocie.fot. J. Dobrzańska

Paproć. fot. J. Dobrzańska

W wilanowskim parku można spotkać również innego „przybysza z przeszłości” – miłorząb dwuklapowy. Miłorzębowe były niegdyś, szczególnie w erze mezozoicznej, zdecydowanie bardziej rozpowszechnione. Z tej grupy przetrwał do naszych czasów tylko jeden gatunek, który na stanowiskach naturalnych występuje wyłącznie w Chinach. To właśnie miłorząb dwuklapowy. Warto wspomnieć, że miłorząb to roślina nagonasienna. Grupa ta kojarzy się z pewnością bardziej z roślinami iglastymi, choć nie jest to reguła, a miłorząb przecież ma piękne, wachlarzowate blaszki liściowe. Ot i kolejna niezwykła cecha tej wyjątkowej rośliny. Gatunek ten chętnie sadzony jest jako roślina ozdobna. Miłorzębów w wilanowskich ogrodach rośnie kilka. Okazały i dorodny miłorząb rośnie w parku angielsko-chińskim, nieopodal Ogrodu Różanego. Dwa młode osobniki można również zobaczyć, idąc od Pompowni w stronę Altany Chińskiej. Miłorzęby tak jak i paprocie poczuły już wiosnę i wypuściły drobne, delikatne listki.

Miłorząb. fot. J. Dobrzańska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s