Pisanki

Mimo że już po świętach, w świecie przyrody właśnie teraz zaczyna się prawdziwy pisankowy festiwal. Nie są one co prawda malowane woskiem i barwione cebulą, nikt nie wydrapuje też na nich żadnych misternych dekoracji, ale potrafią one zachwycić kolorem i wzorem.

W czasie wiosennej parkowej wycieczki warto rozglądać się, czy gdzieś na ziemi nie leżą skorupki. Po skorupce można poznać, kto był jej lokatorem. Trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na wielkość jaja, jego kształt (może być okrągłe, owalne, zwężające się w jedną stronę), a także na kolor i to, czy są na nim plamki, a jeśli są, to w jakim kolorze.

Jasnoniebieskie jaja należą do szpaka. Jaja niebieskie w ciemne plamy ma śpiewak. Jaja kosa są niebieskawe lub zielonkawe i pokrywa je gęsto wzór drobnych rdzawych plamek. Puszczyk składa jaja zaokrąglone i białe, podobnie jak dzięcioł duży, którego jaja również są białe, ale wyraźnie węższe z jednej strony. Szaro-bure drobno nakrapiane jaja składają gawrony i wrony. Notabene podobny efekt można uzyskać, barwiąc kurze jaja hibiskusem – pomysł na pisankę na przyszły rok. Zgodnie z prostą logiką: małe ptaki małe jaja, duże ptaki – duże jaja. Całkiem spore jaja ma krzyżówka. Jaja tej kaczki są jasnozielone, bywa, że z szarym lub żółtawym odcieniem. O właśnie takie jak na zdjęciu.

Skorupka z jajka kaczki. fot. Julia Dobrzańska
Skorupka z jaja krzyżówki

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s