Zimowe obserwacje ptaków

W minioną niedzielę zainaugurowaliśmy kolejną edycję zimowych spotkań ornitologicznych. Tak jak zeszłej zimy ptaki obserwowaliśmy z dwóch stacjonarnych punktów. Tym razem obydwa znajdowały się w parku angielsko-chińskim: jeden nieopodal ujścia Potoku Służewieckiego, a drugi przy karmniku powieszonym na okazałym dębie czerwonym.

Obserwacje ptaków. fot. Julia Dobrzańska
Wspólne obserwacje ptaków przez lornetki.

Zimowe spotkania ornitologiczne to także wycieczki i warsztaty rodzinne. Pierwsze warsztaty pod tytułem „Poznajemy sylwetki ptaków” odbyły się również 7 grudnia 2014 r.

W tym samym czasie prowadzone były także badania ornitologiczne w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zimowe badania awifauny ogrodów obejmują między innymi obrączkowanie ptaków żerujących w jednym z parkowych karmników. 7 grudnia obrączkowanie prowadzone było w godzinach 9–13, w tym czasie udało się zaobrączkować 44 ptaki z 5 gatunków (bogatka – 26, modraszka – 4, raniuszek – 12, kos – 1, strzyżyk – 1). Złapano również cztery ptaki, które miały już obrączki (3 bogatki i 1 modraszka). Były to osobniki obrączkowane w tym samym miejscu w październiku tego roku.

Raniuszek. fot. J. Dobrzańska
Raniuszek

????????

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s