Kogo można spotkać w wilanowskich ogrodach?

Wraz z nastaniem wiosny do ogrodów wyruszyli muzealni wolontariusze. Po udanych zeszłorocznych obserwacjach wydry i puszczyka postanowiliśmy kontynuować przyrodnicze projekty w ogrodach. W tym roku dalej badamy dietę puszczyka, obserwujemy wilanowskie dzięcioły, liczymy dziuple, próbujemy sfotografować wydrę, a także planujemy dowiedzieć się jak najwięcej o gatunkach egzotycznych roślin i zwierząt występujących w przypałacowym parku. Przy okazji prowadzonych projektów wolontariusze uważnie podpatrują parkową przyrodę. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą obserwacją naszej wolontariuszki Weroniki Janus:

„W ogrodach i parkach przy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zachwyca nie tylko bogaty świat roślin, ale również świat występujących tu licznie zwierząt. Najczęściej są to ptaki, które – mimo że często niewidoczne – zachwycają swoim śpiewem. Z innych grup zwierząt nieraz widać owady, płazy, a nawet gady. Czasem na tym terenie można spotkać zaskrońca, jednego z przedstawicieli krajowych gadów.

Zaskroniec jest w pewnym stopniu związany z wodą, mianowicie świetnie pływa i poluje w wodzie. Może on się żywić żabami, kijankami, małymi rybami. Ponieważ jest to zwierzę zmiennocieplne, często na obszarach, gdzie występuje ten gatunek, widać go wygrzewającego się na słońcu. Wąż ten nie posiada zębów jadowych dlatego też ewolucja doprowadziła do wykształcenia różnych zachowań obronnych, np. ucieczka, udawanie martwego lub udawanie kobry”.

zaskroniec.fot.Weronika Janus
Zaskroniec. fot. Weronika Janus

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s