Zimowe Ptakoliczenie

26 stycznia 2014 uczestniczyliśmy w organizowanym przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków Zimowym Ptakoliczeniu. Program ten, dawniej nazywany Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach, jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim Big Garden Birdwatch. Tak jak w Wielkiej Brytanii, tak i w Polsce liczenie ptaków odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. W tym roku Zimowe Ptakoliczenie organizowane było po raz 10.
W ogrodach wilanowskich w ramach akcji odbyły się liczenia w dwóch punktach. W godzinach 11.45–12.45 liczyliśmy ptaki korzystające z karmnika w północnej części parku. Wraz z naszymi gośćmi przez godzinę zaobserwowaliśmy:
15 gołębi miejskich, 5 bogatek, 3 modraszki, 14 mazurków, 1 kowalika, 1 kosa, 1 dzięcioła dużego, 1 dzięcioła średniego, 1 sójkę i 1 srokę.
Następnie w godzinach 13–14 liczenie odbywało się w południowej części Jeziora Wilanowskiego. Ptaki skupione były głównie w okolicach mostu na ulicy Vogla. Większość jeziora była pokryta lodem. W czasie godzinnych obserwacji zanotowaliśmy obecność:
75 krzyżówek, 2 łabędzi niemych, 2 kwiczołów, 1 śmieszki, 1 wrony siwej, 3 mew srebrzystych, 1 kosa.

obserwacje przy karmniku. fot. J. Dobrzańska

Ukryci za siecią maskującą obserwujemy karmnikowych gości.

obserwacje przez lornetki. fot. J. Dobrzańska

Lornetki przydały się szczególnie do obserwacji ptaków wróblowych.

wspólne obserwacje. fot. J. Dobrzańska

Wszystkie zaobserwowane ptaki zostały zapisane zgodnie z metodyką określoną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków: podczas liczenia stacjonarnego obserwujemy dane miejsce (np. karmnik) przez godzinę i na karcie wpisujemy maksymalną liczbę osobników z każdego gatunku widzianą jednocześnie (pozwoli to uniknąć wielokrotnego liczenia tych samych osobników).

kos i gołębie w karmniku. fot. J. Dobrzańska

Wilanowski karmnik, a w nim gołębie miejskie i kos. W krzewach po prawej stronie ukryte licznie odwiedzające karmnik mazurki i sikory.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s