Wszystkie piórka krzyżówki

Może w czasie pobytu nad Jeziorem Wilanowskim lub nad jakimś innym zbiornikiem zauważyli Państwo takie niezbyt ładne kaczki. Niepodobne ani do kaczek (samic), ani kaczorów, gubiące pióra, tracące kolory. Muszę Państwa uspokoić – wszystko jest w porządku. Pierzenie się, czyli wymiana upierzenia, jest normalnym elementem ptasiego życia. Zjawisko, które mogą Państwo teraz obserwować, to pierzenie polęgowe. Kaczory zmieniają właśnie szatę godową, której potrzebowały, by ładnie się zaprezentować wiosną przed samicami, na szatę spoczynkową, która jest bardziej niepozorna i umożliwia lepszy kamuflaż.

Będąc nad jeziorem można teraz znaleźć wiele zrzuconych przez pierzące się  kaczki piór. Są one w różnych kolorach i kształtach.

Jednak najbardziej interesujące są chyba pióra pochodzące z lusterka, czyli plamy na skrzydle, która u poszczególnych gatunków kaczek ma różny kolor (u krzyżówki jest ona niebieska z dwóch stron czarno i biało obrzeżona). Barwa upierzenia u ptaków może być dwojaka: albo pigmentowa, albo strukturalna. Barwy strukturalne są tak naprawdę złudzeniem, powstają w wyniku przekształcenia promieni słonecznych przez strukturę piór. W ten właśnie sposób na piórach pojawiają się barwy niebieskie i mieniące się tęczowe. Jeżeli weźmiemy pióro z lusterka pod światło – barwa zniknie.

pióro z lusterka

to samo pióro pod światło

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s