Majowe łąki i latające kwiaty

Kwitną łąki w Wilanowie. Coraz bardziej rozwijające się liście powodują, iż tam, gdzie drzewa rosną gęsto, zaczynają przekwitać wczesnowiosenne kwiaty. Za to kolorowy kobierzec pokrywa teraz tereny otwarte i nasłonecznione. W ogrodzie krajobrazowym angielsko-chińskim zieleń trawy przełamują żółte mniszki, nazywane potocznie mleczami, choć to błędne określenie, oraz białe stokrotki i rzeżucha łąkowa.

W niektórych miejscach, na przykład nad stawem, zobaczą również Państwo niezwykle piękne kwiaty śniedka zwisłego. Ta urodziwa roślina należy do rodziny hiacyntowatych, nie występuje jednak w Polsce na naturalnych stanowiskach.

Barwne kwiaty przywabiają do siebie owady. Czy zastanawiali się Państwo kiedyś, skąd wiosną pojawiają się motyle? Otóż są dwie możliwości. Mogły one albo przezimować, albo… przyfrunąć z ciepłych krajów. Zacznijmy jednak od zimowania. Każdy zapewne słyszał o śnie zimowym, w jaki mogą zapadać ssaki, chociażby niedźwiedzie. U motyli zimą występuje również taki okres spowolnienia funkcji życiowych i popadnięcia w stan „uśpienia”, moment ten nazywamy diapauzą. U poszczególnych gatunków może się ona odbywać w różnych stadiach rozwojowych: jaja, gąsienicy, poczwarki, a nawet imago – czyli u dorosłego motyla. Są jednak też gatunki, które podobnie jak ptaki odbywają jesienne wędrówki na południe. Te niezwykle delikatne istoty uciekając przed mroźną zimą, potrafią odbyć podróż do krajów regionu śródziemnomorskiego, a nawet do Afryki Północnej. Wiosna to dla motyli czas przebudzenia lub powrotów. Poniżej przedstawiam Państwu kilka wybranych gatunków, które już teraz można zaobserwować w parku w Wilanowie.

 

Rusałka ceik

Gatunek ten rozpoznają Państwo łatwo po intensywnie pomarańczowych, naturalnie postrzępionych skrzydłach. Te nierówności na brzegach to nie efekt spotkania z drapieżnikiem, taka już uroda tego gatunku. Nazwa motyla pochodzi jednak od charakterystycznej białej plamki w kształcie litery „c”, znajdującej się na ciemnej, spodniej stronie skrzydeł.

 

Osadnik egeria

Jak widać na przykładzie tego gatunku, nie wszystkie motyle cechują się jaskrawymi barwami.

 

Zorzynek rzeżuchowiec

U tego gatunku występuje wyraźna różnica w ubarwieniu skrzydeł pomiędzy płciami. Na zdjęciu widać samca o skrzydłach białych zakończonych ognisto-pomarańczowymi plamkami. Samiczka jest niepozorna, o ubarwieniu zbliżonym do powszechnie znanych bielinków.

 

Wietek

A skoro już o bielinkach mowa, kolejnym przypominającym je gatunkiem jest właśnie wietek. Choć z pozoru podobny, jest jednak w nim coś, co bardzo go odróżnia od innych biało ubarwionych motyli. Gdy mu się przyjrzymy, jak ląduje lub siedzi na liściu bądź kwiecie, widać jego wielką nieporadność. W locie można by powiedzieć, iż jest on delikatny i subtelny, jednak wątły tułów w połączeniu z dużymi, utrudniającymi utrzymanie równowagi skrzydłami powodują, iż siedzący motyl wydaje się dość mizerny i słabowity.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s