Przyrodnik na tropie

Za oknami zima w pełni. Śniegu leży pod dostatkiem również w parku w Wilanowie. Jest to bardzo dobra okazja, by wybrać się na spacer i spróbować swoich sił jako tropiciel zwierząt. Odszukiwanie i rozpoznawanie śladów i tropów pozostawionych przez zwierzęta to wspaniała przygoda. Nie wszyscy mieszkańcy naszego parku są tak towarzyscy jak wiewiórki. Przyglądając się odciskom łap, przekonają się Państwo, iż żyją tu również i inne zwierzęta, które na co dzień wolą się nam nie pokazywać.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zimowych śladów i tropów mieszkańców parku w Wilanowie.

Tropy wiewiórki są bardzo charakterystyczne. Na ziemi wiewiórki poruszają się skokami, odciski wszystkich kończyn pozostawione są blisko siebie. Ślady tylnych łap są większe od przednich i znajdują się przed nimi.

Ten trop wyraźnie wskazuje na to, iż w parku w Wilanowie występują kuny. Zwierzęta te tak jak wiewiórki mogą na ziemi poruszać się skokami. W tym wypadku jednak tropy składają się w pary podwójnych odcisków.

Podobne pary tropów można obserwować pozostawione przez biegnącego lisa. Tu jednak odciski łap są nieco rozsunięte. Inna jest też budowa samej łapy. U łasicowatych, do których należy kuna, zobaczymy odciśnięte pięć palców, u psowatych, czyli na przykład u lisa, psa odciśnięte będą tylko cztery, gdyż kciuk wyrasta bardzo wysoko i najczęściej nie pozostawia śladów. Aby odróżnić tropy lisa i psa należy bardzo dokładnie przyjrzeć się układowi odciśniętych w śniegu opuszek.

U psowatych w chodzie kończyny stawiane są jedna za drugą, powstaje w ten sposób trop w formie linii ciągłej. Mówi się, iż zwierzę sznuruje.

Również ptaki mogą pozostawiać tropy. Na fotografii widoczne są  trójkątne odciski kończyn łabędzi (większe) i kaczek (mniejsze). Palce tych ptaków połączone są błoną pławną co można zauważyć na tropach.

Odmienne tropy pozostawiają na przykład krukowate, czyli gawrony, wrony i kawki.

Na śniegu można obserwować również inne pozostawiane przez ptaki ślady. Na powyższej fotografii widać miejsce, w którym gawron wzbijał się do lotu. Na śniegu pozostawił wyraźny ślad po uderzeniu skrzydeł. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s