Jesienne ptaków wędrówki

Tym razem znów kilka słów o ptakach. Kończy się jesienna migracja, wciąż jednak dużo ciekawych, zwykle rzadko widywanych pierzastych istot może zupełnie znienacka pojawić się na naszej drodze. Idąc na spacer do parku, warto zabrać ze sobą lornetkę i atlas ptaków. Ostatnio na przykład przez kilka dni na zatoce północnej Jeziora Wilanowskiego urzędowała para płaskonosów. Śmieszne to kaczki, trochę mniejsze od pospolitych krzyżówek, z dużymi, nieproporcjonalnymi dziobami. Płaskonosy nielicznie gniazdują na nizinach Polski. Na zimę za to udają się na południe Europy, a nawet do północnej i środkowej Afryki.

Jesienna wędrówka ptaków związana jest ze zmianą warunków atmosferycznych. Z miejsc lęgów przenoszą się one na zimowiska, gdzie łatwiej będzie im przetrzymać ten trudny czas i zdobyć pożywienie. Nasze ptaki odlatują na południe, ale i Polska jest też miejscem zimowania dla niektórych gatunków północnych. Takie zbiorniki jak Jezioro Wilanowskie, dopóki nie zamarzną, mogą gościć różnych interesujących przybyszów. Jako dobry punkt do ornitologicznych obserwacji polecam Państwu Most Rzymski. Warto rozejrzeć się po zatoce i północnej części jeziora. Na drzewach rosnących na pobliskim trzcinowisku jest szansa, iż zobaczą Państwo liczne czaple siwe, które ostatnio często tam przesiadują nawet w liczbie jedenastu osobników.

Chociaż dobrze zamaskowane, warto ich poszukać. Bystry obserwator wypatrzy na fotografii siedem czapli siwych.

 Jeśli zaobserwują Państwo jakieś ciekawe gatunki lub zjawiska przyrodnicze na terenie Parku, bardzo prosimy o podzielenie się z nami tymi obserwacjami. Wszelkie informacje można przesyłać na adres: jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl.
Z góry bardzo dziękujemy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s